Salas straumē

2013 gada 8. janvārī / Autors: Jānis Vanags

Kategorija: Blogi

Komentāri: 3 Drukāt >

Jaunā gada pirmajās dienās uzmanību saistīja ziņa, kas šķita komiska ar savu starptautisko rezonansi: kāds Latvijas diplomāts uzvīteroja, ka Latvija tikai tad būs īsti eiropeiska, kad beigs vecgada vakarā skatīties padomju filmu “Likteņa ironija”, jo tā piesārņojot prātu ar padomisku domāšanu un nostalģiju. Krievijas medijos tas izraisīja protestu vētru, bet man lika pārdomāt, kādēļ arī es šo filmu reizi gadā tik labprāt noskatos. Vai tiešām manī būtu patvērusies nostalģija pēc padomiskā? Un jāatzīst – ir! Šajā liriskajā filmā padomju cilvēka dzīvi var ieraudzīt no aspekta, kas ir nostalģijas vērts.

Darbība norisinās vietā, kas bija brežņevščinas simbols – pelēkā, neglītā sērijveida dzelzbetona paneļu māju guļamrajonā, kādā dzīvot bija tik daudzu padomju cilvēku sapnis. Tās taču bija “jaunās mājas” ar apkuri, tualeti un silto ūdeni. Un šajā truli padomiskajā vidē norisinās filmas varoņu īsta dzīve, sirsnīgas, cilvēcīgas attiecības. Neviena sirpja un āmura, neviena uzraksta “Slava PSKP”. Aleksandra Kočetkova “Balāde par piesmēķēto vagonu” un Marinas Cvetajevas “Pie spoguļa” uzvēdī pilnīgi nepadomisku, nostalģiski smalku un pat reliģisku noskaņu. Stāsts ir it kā par pārpratumiem, Jaungadu sagaidot, bet tam cauri vīd daudzu cilvēku izkoptā spēja sociālisma ideoloģijas plūdos izveidot savas gara un kultūras salas, kur dzīvot ar citām vērtībām.

Rietumnieki un latviešu pēcatmodas paaudze mēdz ar arogantu vispārinājumu runāt par homo sovieticus. Velti jūs tā. Es cienu un apbrīnoju homo sovieticus erectus jeb taisni stāvošo padomju cilvēku, kas bija neticami radošs, meklējot veidus, kā saglabāt cilvēka cieņu un iekšēju neatkarību. Tiešām, ar nostalģiju atceros, kā padomju cilvēki klausījās dzeju, kā stāvēja rindā pie izstādēm un Beberbeķu mežā atrada aizliegtu samizdata literatūru. Ar kādām bijīgām trīsām viņi atvēra dievnama durvis! Pa kādiem ceļiem ieguva ziņas, ko no viņiem gribēja noslēpt! Kā viņi galējā nebrīvē prata izteikt brīvību mājienos, tēlos un skaņās – un savējie saprata, ka dziesma ir kliedziens. Tas iedvesmoja, gandarīja un ļāva dzīvot. “Likteņa ironija” ik gadus caur lirisku smaidu atgādina padomju laika mācību – stāvi pretī, neļauj ārējiem apstākļiem pārņemt tavu iekšējo pasauli, bet ļauj garīgām vērtībām ienest gandarījumu un aizrautību dzīvē, kas citādi būtu nožēlojama.

Šī prasme būs vajadzīga arī jaunajā gadā. Ārējie apstākļi reizēm tā spiež, ka pārņem sirdi un domas, ko Dieva miers gribētu pasargāt Kristū Jēzū. Padomju ideoloģija ir gandrīz prom, taču cita kāpj vietā, un straumes vidū nebūs viegli palikt stāvus ar savām vērtībām. Agere contra. Stāvēt pretī. Apkārt ir tik daudz tāda, kas nemaksā daudz, bet spēj ienest dzīvē lielu prieku. Pašu vērtīgāko Dievs dāvina bagātīgi un nekā nepārmezdams. Kaut sirds spētu tajā atrast piepildījumu un laimi. Varbūt tiešām nav vērts skatīties daudzkārt redzētu filmu tikai asprātību un liriskas izklaides dēļ. Taču to var skatīties arī, atpazīstot Klaiva Steiplza Lūisa domu: “Neļauj savai laimei būt atkarīgai no tā, ko vari pazaudēt.” Lai mums izdodas ar Dieva palīgu!

Attēlā: filmas “Likteņa ironija jeb vieglu garu” kadros redzamā erceņģeļa Mihaila pareizticīgo baznīca Maskavā, Troparevas rajonā.

If you want to buy a baby football jersey at a reduced price, ebay is a good choice. Each of those retailers has a wide selection of baby football jerseys and fairly competitive prices.. Endurance athletes who are seeking sports supplements to improve their performance and endurance legally should look for:The National Safety Foundation (NSF) is the world leader in product certification, education, standards development and risk management for public health and safety. Manufacturing facilities that have earned NSF certification have passed this organization’s stringent standards for cleanliness, manufacturing protocols, NFL Jerseys China regulatory compliance and other standards for public health and safety.. Other identified proteins, which showed alterations in abundance, are either primary or secondary effects of abnormal miRNA metabolism or hemizygosity of 22q11.2 genes. For example, we identified a decrease in glutathione S transferase Mu7 (GSTM7) in three of the proteomic studies, which could be a secondary effect of the Txnrd2 (thioredoxin reductase 2) hemizygosity. But the one thing that makes him stand out is his age. Brandon Crawford is 33, and if the Giants sign him, he’ll become one href=”http://cheapjerseysupply.com/” target=”_blank”>cheap jerseys of the oldest rookies in cheap nfl jerseys NFL history.. In case of Pakistan the real GDP is growing at an average rate of 7% for the last over five year. It is not accompanied with marked structural changes which is not of the precondition for economic development. We suppose that’s where you draw the line between directors who do it for a reason, versus ones who are just hopping on a Fake Oakleys bandwagon. For instance, those battle scenes in Saving Private Ryan had an unsettling sharp, almost stuttering effect because Spielberg intentionally messed up the camera’s shutter to make it look less like a movie and more like real war footage for newsreels back in the day.. After “Trouble”, there has been no looking back for Akon, and he has become one of the most popular R artists of all time.Louis Armstrong (1901 1971)Jazz trumpeter singerLouis Armstrong had a wholesale jerseys china difficult childhood, as his father abandoned the family wholesale jerseys china after his birth, and his mother often turned to prostitution to support the family. Due to his economic condition, he had to quit school and work odd jobs, such as selling newspapers and supplying coal to the red light district. Tweet of the matchLallana showing the ref “Look! It hit me on the bicep.” Yeah. But Mannone proved he is no half measure stand in against cheap nfl jerseys the title chasers. And then, depending on how long you played and how old you are, there different dollar amounts. But many players would be getting millions of dollars.

Ieteikt šo rakstu: draugiem.lv facebook twitter

3 Komentāri:

  • Willard 7. februārī 5:55

    .... ñïàñèáî çà èíôó!...

  • willard 17. novembrī 16:22

    .... ñýíêñ çà èíôó!!...

  • frank 17. novembrī 1:52

    .... ñïñ çà èíôó!...

Leave a Reply